Ако „Сексът и градът“ беше направен днес – как щеше да изглежда?

От премиерата си през 1998 г. Сексът и градът се превърна в културен феномен, променяйки начина, по който жените говорят за секс, връзки и приятелство. Но светът се промени драстично оттогава.

Ако сериалът беше създаден днес, как щеше да изглежда?

Ню Йорк в ерата на социалните мрежи

В оригиналния сериал Кари Брадшоу беше колумнистка, която пишеше за любовта на страниците на вестник. Днес? Най-вероятно тя щеше да бъде инфлуенсър с хиляди последователи в Instagram и TikTok, публикувайки „горещи“ мнения за запознанствата и живота в Ню Йорк. Вместо лаптопа си, тя щеше да диктува мислите си на телефон, а рубриката ѝ може би щеше да бъде подкаст или YouTube канал.

Приложенията за запознанства също биха изиграли огромна роля. В свят, където Tinder, Hinge и Raya определят любовния живот на много хора, Кари и приятелките ѝ със сигурност щяха да обсъждат „ghosting“ и първи срещи, организирани чрез алгоритми.

По-разнообразен актьорски състав

Една от най-големите критики към оригиналния Сексът и градът беше липсата на расово и LGBTQ+ разнообразие. В днешно време сериалът вероятно щеше да има много по-инклузивен каст – с повече герои от различни културни среди, сексуални ориентации и идентичности.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Sarah Jessica Parker (@sarahjessica_parker_chic)


Саманта може би щеше да бъде представена като открито бисексуална или пансексуална, а сред основните персонажи вероятно щеше да има повече queer герои. В And Just Like That… вече видяхме стъпки в тази посока, но един изцяло нов Сексът и градът щеше да направи много повече.

Феминизъм и модерни взаимоотношения

В края на 90-те сериалът беше смятан за революционен, защото жените говореха открито за секс, кариера и независимост. Днес обаче феминизмът е много по-развит и многопластов.

Героините вероятно щяха да обсъждат теми като равноправие в заплатите, емоционален труд в отношенията и концепцията за токсичните връзки. Вероятно щеше да има повече дискусии за мъжката уязвимост, терапията като нещо нормално, а не лукс, както и за алтернативни форми на партньорства, като етичната немоногамия.

Модата – устойчивост вместо лукс?

Кари Брадшоу беше икона на модата, но светът се е променил. Днес, вместо да купува десетки чифтове Manolo Blahnik, тя вероятно щеше да залага на винтидж находки, устойчива мода и наем на дизайнерски дрехи. Визията ѝ щеше да бъде комбинация от минимализъм и смели, но екосъобразни решения.

Кариерата на героините – нови възможности

Миранда вероятно щеше да работи дистанционно като адвокат, специализирайки в социална справедливост или защита на технологичните права.

Шарлот може би щеше да има собствен арт канал в YouTube или да се занимава с дигитален маркетинг в света на изкуството.

Саманта със сигурност щеше да е безмилостен PR гений, управляващ онлайн скандали и социални кризи в ерата на Twitter.

Секс и интимност в 2025 г.

Темите около секса със сигурност щяха да включват дискусии за сексуалното здраве, приобщаващи термини за пола и сексуалността, както и по-отворени разговори за различни форми на интимност – от аро-асексуалност до BDSM динамики.

Би ли работил „Сексът и градът“ днес?

Въпреки че оригиналният сериал все още има култов статус, ако беше направен днес, той щеше да изглежда коренно различно. Социалните медии, новите отношения между половете и променените ценности биха го оформили по напълно нов начин. Въпросът е – би ли бил толкова влиятелен? Или епохата на „Сексът и градът“ е просто една носталгична приказка от миналото?

Снимки: Getty Images / Instagram

Ванеса Стаменова

Автор

Свързани Публикации