Мария Бакалова не успя да спечели статуетка, но въпреки това определено спечели сърцата ни с роклята си на Armani…
BAFTA 2021 макар и отново почти виртуална, ще остане в историята. 4 от номинациите за Най-добър режисьор са на жени, в останалите категории преобладават представители на малцинства и различни етнически групи.
“Земя на номади” се оказа най-големият победител вечерта. Филмът спечели 4 отличия, сред които – филм на годината. Другите статуетки са за кинематография, режисьор – Клои Жао и актриса – Франсис Макдорманд.
Преди да разгледаме списъка с победители, обръщаме внимание на червения килим. Той и таиз година бе оскъден откъм знаменитости. Повечето звезди посрещнаха събитието или очакваха наградата си от някое виртуално кътче, дома си или като нашето момиче Мария от Хотел Риц.
Тези които се появиха на червения килим обаче не разочароваха нас-модните любители.
А Приянка Чопра и Ник Джонас бяха просто гвоздеят на програмата с любовта, която излъчваха на червения килим…
А звездата Phoebe Dynevor от така нашумелия сериал на Netflix Bridgerton се появи в изумителна класическа черна визия от Louis Vuitton:
Най-добър анимационен филм: „За душата“
„Напред“
Wolfwalkers
Най-добър адаптиран сценарий: „Бащата“
“Разкопките при “Сътън Ху”
„Мавританецът“
„Земя на номади“
The White Tiger
Най-добър монтаж: Sound of Metal
„Бащата“
„Земя на номади“
„Обещаваща млада жена“
„Процесът срещу Чикаго 7“
Най-добър чуждоезичен филм: „Още по едно“
„Скъпи другари“
„Клетниците“
Minari
Quo Vadis, Aida?
Най-добра кинематография: „Земя на номади“
„Юда и черният месия“
„Манк“
„Мавританецът“
News of the World
Най-добра актриса в поддържаща роля: Юн Юх-джунг (Minari)
Найъм Алгар (Calm With Horses)
Косар Али (Rocks)
Мария Бакалова (“Борат 2”)
Доминик Фишбак (“Юда и черният месая”)
Ашли Мадекве (County Lines)
Най-добър оригинален сценарий: „Обещаваща млада жена“
„Още по едно“
„Манк“
Rocks
„Процесът срещу Чикаго 7“
Най-добър актьор в поддържаща роля: Даниел Калууя („Юда и черният месия“)
Бари Когън (Calm with Horses)
Алън Ким (Minari)
Лесли Одом-младши („Една нощ в Маями“)
Кларк Петърс (Da 5 Bloods)
Пол Раджи (Sound of Metal)
Най-добър дебют на британски сценарист, режисьор или продуцент: His House
Limbo
Moffie
Rocks
Saint Maud
Най-добър документален филм: My Octopus Teacher
Collective
David Attenborough: A Life On Our Planet
The Dissident
The Social Dilemma
Най-добър саундтрак: „За душата“
„Манк“
Minari
News of the World
„Обещаваща млада жена“
Най-добър британски филм: „Обещаваща млада жена“
Calm With Horses
“Разкопките при “Сътън Ху”
„Бащата“
His House
Limbo
„Мавританецът“
Mogul Mowgli
Rocks
Saint Maud
Изгряваща звезда (гласува се от публиката): Бъки Бакрей
Конрад Кан
Кингсли Бен Адир
Морфид Кларк
Sope Dirisu
Най-добър режисьор: Клои Жао („Земя на номади“)
Томас Винтерберг („Още по едно“)
Шанън Мърфи (Babyteeth)
Лий Айзък Чънг (Minari)
Ясмила Жбанич (Quo Vadis, Aida?)
Сара Гаврон (Rocks)
Най-добър актьор: Антъни Хопкинс („Бащата“)
Риз Ахмед (Sound of Metal)
Чадуик Боузман („Ма Рейни: Майката на блуса“)
Адарш Гурав (The White Tiger)
Мадс Микелсен („Още по едно“)
Таар Раим („Мавританецът“)
Най-добра актриса: Франсис Макдорманд („Земя на номади“)
Бъки Бакрей (Rocks)
Радха Бланк (The 40-Year-Old Version)
Ванеса Кърби (“Да намериш отново себе си”/Pieces of a Woman)
Унми Мосаку (His House)
Алфри Удард (Clemency)
Най-добър филм: „Земя на номади“
„Бащата“
„Мавританецът“
„Обещаваща млада жена“
„Процесът срещу Чикаго 7“
Най-добър кастинг: Rocks
Calm with Horses
„Юда и черният месия“
Minari
„Обещаваща млада жена“
Най-добър продукционен дизайн: „Манк“
“Разкопките при “Сътън Ху”
„Бащата“
News of the World
Rebecca
Най-добри костюми: „Ма Рейни: Майката на блуса“
Ammonite
“Разкопките при “Сътън Ху”
„Емма“
„Манк“
Най-добри грим и прическа: „Ма Рейни: Майката на блуса“
“Разкопките при “Сътън Ху”
Hillbilly Elegy
„Манк“
„Пинокио“
Най-добър звук: Sound of Metal
„Грейхаунд“
News of the World
„Земя на номади“
„За душата“
Най-добри визуални ефекти: „Тенет“
„Грейхаунд“
„Среднощно небе“
„Мулан“
„Единственият и неповторим Айвън“
Най-добра късометражна анимация: The Owl and The Pussycat
The Fire Next Time
The Song of a Lost Boy
Най-добър британски късометражен филм: The Present
Eyelash
Lizard
Lucky Break
Miss Curvy