Body art или себеизразяване върху човешкото тяло
Авангардното изкуство Body art измина дълъг път и се превърна в самостоятелно течение, способно да надхвърли и най-смелите ни очаквания

Рисунките по тялото имат много дълбока и древна история. Благодарение на откритията на антрополози и археолози, до нас достигат доказателства, датиращи от Каменната ера, 10 000 г. пр. н. е.

При разкопки в Португалия, Франция и Скандинавия са открити следи от татуировки върху човешки тела на повече от 12 000 г.

Хората винаги са използвали изкуството за предаване на послания, безгласно изричане на съкровени мисли и по-дълбоки значения. Чрез Body art  човек най-лесно може да заяви своята принадлежност, чувства и идеи.

„Изкуството е дълбоко психологически начин, чрез който човек застава пред света.” Ние виждаме и усещаме света чрез всички сетива.  Благодарение на изкуството ние даваме форма, даваме същност. Ако сме безчувствени край с изкуството. Ворингер е казал: „Формите са красиви само, доколкото се вчувстваме в тях”.

Колко по-дълбоко да се “вчувстваме” в изкуството, от това да се слеем с него и самите ние да се превърнем в част от творението?  Разбира се, придържайки се към естетическата красота, защото крайностите не са никак добър индикатор.

Да, ние можем да бъдем музи за поети и писатели, можем да бъдем онази неизживяна любов, възпята в песните. Можем да бъдем светлите цветове в неприковани към нищо картини  или тъмните тонове в драматични шедьовъри. Но можем и сами по себе си да бъдем произведения на изкуството, които животът ни огледално да отразява.

Изкуството Body art включва татуировки, пиърсинги, скалпелинг и рисунки по тялото.

В тазия статия ще се спрем на многообразието от рисунки по тялото и ще ви запознаем с трима невероятни артиста, които го практикуват.

Първият от тях е Майкъл Роснер (Michael Rosner), Лос Анджелис.  

Майкъл създава поразителни шедьоври на изкуството върху човешки тела.  Той ни пренася в друго измерение, без да използва никакви технологични помощни средства. Снимките са дело на Тим Енгъл (Tim Engle).

 Митични същества, демони и богини. Определено, фантазията и талантът на Майкъл Роснер са безгранични.

Вторият невероятен художник е Трина Мери (Trina Merry)

Тя е родена в Ню Йорк и е известна с уникалния си стил да запечатва творенията си в изящни фотографии.

Трина съчетава нарисуваното тяло с физически пейзаж или скулптурира множество тела в оригинални форми. Тя размазва линията на реалността както за зрителя, така и за субекта.

Статии за нея са публикувани в Time, The New York Times, Forbes и много други.

За десерт ви оставихме талантливата  Мишел Вълчева, по известна като Mishel Mybell.

Мишел е родена в град Пловдив. Страстта й към изкуството пламва още през тийнерджърските й години.

Пътят й преминава през пловдивската художествена гимназия „Ц. Лавренов, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство”, а след това и АМТИИ.

Най-голямо влечение изпитва към графиката, а от живопистта я грабва провокативността на Салвадор Дали.

Стилът й е свързан с позитивното й отношение към живота и любовта към безмерните възможности на изкуството.

Креативният ум на Мишел не познава граници. „Опознай тялото си, чрез рисуване”. Това е слоганът на създадения от нея метод за отпускане, спокойствие, хармония и релаксация чрез рисуване върху тялото. Методът се нарича Sensual Body art therapy.

Мишел участва и печели редица световни конкурси:  2 пъти  Световно първенство в Австрия ( WBF – World Bodypaing Festival ); Състезания В Италия, Мюнхен, Белград, Франция.

Втора награда – Франция – ( 18-19.09.2016)

Снимки: mishelarts.com, dasentonline.com, highviewart.com, Facebook – Trina Merry

 

Лайфстайл

[the_ad id="55508"]

Свързани
Публикации