Дори и по време на месеца на модата – никой не е в безопасност … в това число и креативните директори на най-големите модни къщи. Ако 2024 г. беше пълна с обрати в модната индустрия, то 2025 г. вече е на път да я надмине. Нямам какво да се заблуждаваме, време е да се подготвим наистина за всички промени, които ни предстоят.
Въпреки че доста често свързваме света на модата с креативност, с артистичност и с творене, много голяма част от вътрешните движения между модните къщи биват повлияни пряко от волатилността на световната икономика. В следствие на нейните затруднения, модната индустрия никога не е била по-нестабилна, а дизайнерите – никога не са били по-уязвими.
През изминалите месеци видяхме много творчески директори да идват, да си отиват и да се swap-ват между желаните челни места начело на луксозни марки.
НЕКА ОБОБЩИМ КАКВО СЕ СЛУЧИ ДО МОМЕНТА:
- Givenchy назначи Сара Бъртън;
- Алесандро Микеле се присъедини към Valentino;
- Хайдер Акерман замени Питър Хокингс в Tom Ford;
- Питър Копинг пое юздите в Lanvin;
- Майкъл Райдър замени Еди Слиман в Celine;
- Дейвид Кома ръководи Blumarine (засега);
- Лоренцо Серафини твори в Alberta Ferretti;
- Джулиан Клауснер наследи Дрис Ван Нотен като криейтив на Dries Van Noten.
- Глен Мартенс е новият креативен директор на Maison Margiela и на Diesel, след като напусна Y?Project след повече от 10 години;
- Матю Блази напусна Bottega Veneta и се присъедини към Chanel;
- Луиз Тротър, бивш творчески директор на Carven, пое позицията на Блази в Chanel;
И сега *drum roll please* двете най-пресни пробождания в сърцето:
- Ким Джоунс напусна Dior! Британецът си тръгна след 7 години начело на Dior, броени дни след като представи мъжката си колекция Dior за есен/зима 2025 в Париж, която получи бурни овации. A седмицата преди това, Джоунс бе удостоен и с Кавалера на Почетния легион – най-високото гражданско отличие на Франция. То му бе връчено именно заради огромния му принос за развитието на модната къща – Ким използва вдъхновение от архивите на Dior за дамско облекло и висша мода, за да създаде невероятно мъжко облекло. Той подпомогна развитието на модната къща и с редица колаборации с Nike, Kaws, Shawn Stussy, Hajime Sorayama, Travis Scott и Lewis Hamilton.
- THIS JUST IN: Сабато де Сарно напусна Gucci. Буквално тази сутрин от къщата обявиха напускането на своя творчески директор: „Бих искал да изразя дълбоката си благодарност на Сабато за неговата страст и отдаденост към Gucci. Искрено оценявам как той почете наследството на Gucci с работата си“, каза изпълнителният директор на Gucci Стефано Кантино. Де Сарно маневрира модата на бранда през по-сдържана, по-младежка естетика, която не се свени да разкрие малко повече кожа или да си поиграе с кройките – нещо, което не беше особено привично за Алесандро Микеле и неговото Gucci. Новата насока на бранда не успя да върне Gucci на модната карта и да му дари нов живот под прожекторите – спадът в продажбите за последните 9 месеца надминава 25%.
Де Сарно сподели в Инстаграм: „Всеки важен проект разчита на страстта, интелекта и сърцето на наистина необикновени хора. На тях имам да кажа следното: винаги правете всичко, в името на вашето щастие. Това е истинското мерило за това дали сте верни на себе си – без значение каква е възможността пред вас, независимо какво е предизвикателството. Едно благодаря няма да стигне. ”
Оттегляйки се толкова неочаквано, Де Сарно със сигурност ще създаде много работа на всички модни клюкарници. Точно сега, във всички социалните медии се шушука, че всеки един – от Хеди Слиман, до Марк Джейкъбс, от Саймън Порт Жакемю, до Мария Грация Кюри, може да бъде пратен да го замести.
Както казах и преди няколко месеца – не ми остава нищо друго, освен пак да изпукам едни пуканки и просто да наблюдавам.
Снимки: Getty Images/Instagram