Как да се справим със сухата кожа в студа

Промяната в грижите за кожата трябва да започнат още след като температурите навън паднат под 8 градуса. Тогава много жени започват да я усещат суха и опъната. На места се образуват неприятни люспи и се появяват фини бръчици. Студът навън и сухият въздух в помещенията заради парното са още по-голямо предизвикателство за кожата, отколкото жартките слънчеви лъчи през лятото, твърдят германски дерматолози.

640_e3c7fda928cbe3e7ca274bdda09677a9

Кожата притежава собствена бариера срещу вредните влияние отвън – това е фин хидро-липиден слой, който обикновено я покрива и предпазва от изсушаване. Мастните жлези произвеждат секрет, който заедно с потта създава тази защитна „мантия“. При ниски температури обаче той се втвърдява и не може да се разпредели добре върху кожата. Сухият въздух в стаите нарушава и водния баланс на кожата. Навън също няма достатъчно влага, когато живакът е около или под нулата. Липсващите липиди на повърхността причиняват миниатюрни „пукнатини“. През тях могат да проникнат вредни вещества, които предизвикват алергии или възпаления. Кожата става по-уязвима за механични въздействия. Сухата кожа е също една от причините да мръзнем, защото регулацията на телесната температура не може да функционира както трябва. Ето защо освен допълнителните грижи отвън, трябва да пием много течности (най-добре вода, чай и натурални сокове) през зимата, дори жаждата да не ни мъчи така, както когато времето е топло.

images

Рязката смяна на температурите – от топлата стая към минусовите градуси навън, изтощават способностите за адаптация на фината ни външна обвивка. За кратко време тя трябва да се адаптира към разлики от по 20-30°. Това е много по-тежко, отколкото през лятото, пояснява дерматолози. Кожата не може да превключи изведнъж от „много топло“ на „много студено“ и реагирала с неприятни усещания – опъва се и тогава човек усеща лек сърбеж. Т

Не е ли защитена, реагира с леко възпаление. През лятото това е слънчевото изгаряне, а през зимата – локалното измръзване. Основната цел на грижите през есенно-зимния сезон е да се възстанови защитната функция на кожата. Леките кремове за лице от лятото трябва да се сменят с други, които съдържат повече масла и подхранващи в дълбочина субстанции. Допълнителните мазнини в крема служат и за изолация срещу студа.

624-400-krasota-kozmetika-zhena

Какви продукти са подходящи да използват хората с подобни проблеми?
В домашни условия е необходимо редовното прилагане на овлажняващи продукти, като за предпочитане са кремовете на липидна, а не на водна основа. Особено подходящо е прилагането на емулсии, при които преобладава липидната съставка. Правилният избор на продукт за кожата се базира на дерматологичната консултация, при която лекарят ще определи най-подходящото овлажняващо средство. За предпочитане са продукти, които съдържат млечна киселина и урея. Уреята, вложена в овлажняващ продукт в процент под 10 има хидратиращо действие върху кожата, а над 10 процента има и кератолитично (излющващо) действие. При наличие на силно зачервяване на кожата с оформяне на екземни плаки може да се приложи за кратко време крем, съдържащ 1% хидрокортизон.

Когато все пак не сте уверени какво да изберете, ние ви съветваме да заложите на бебешката козметика. Тя е тествана за алергии, затова жените с чувствителна кожа я харесват. Не вреди, но не е достатъчна за зрялата кожа, тъй като не съдържа достатъчно подхранващи съставки. Освен урея, добре е зимните кремове за лице да съдържат масла от нахткерцен, ший и жожоба.

 И не на последно място,  защитавайте кожата си от вятъра.  Шаловете, освен красиви и стилни, ще ви бъдат вечен съюзник, който да пази лицето ви.

 

Александра Томова e главен редактор на сайта codefashion.bg. Тя е с бакалавърска степен Испанска филология и магистър Журналистика и медии. Нейната страст са модата, литературата, новите технологии. Работи като редактор и сценарист на предванията в ефира на Code Fashion TV. Занимава се още и с видео монтаж и постпродукция на телевизионно съдържание.