Какво е “кулинарен кокаин”?
Човек може да усети над 10 000 аромата, но само 6 вкуса?

Ако сте почитатели на виното, то със сигурност поне веднъж сте се опитали да се “правите” на дегустатор, за да опознаете вкуса му. Трудно е нали? Ако пък сте просто един сладък чревоугодник и обичате да галите небцето си с хранителни шедьоври, то някога сигурно сте се замисляли, какво точно е вкусът.

Интересно е, че повечето хора не си даваме сметка, че някои вкусове са всъщност аромати и комбинацията от двете е това, което усещаме, когато ядем или пием нещо. А може би сте си дали, ако сте яли любимата си пица със запушен нос…

Дълги години учените са смятали, че човешките вкусови рецетори усещат само 4 вкуса – сладко, солено, кисело и горчиво. Индийското учение за здравословно хранене Аюрведа, добавя още два – стипчиво и люто. През 1985 г. японския химик Кикунае Икеда открива и 5-тия основен вкус – умами. На японски думата значи “вкусен”. Умами е познат от древни времена, той се появява при добавяне на определени подкравки и елементи към храната. Това са сосът от ферментирала риба, при древните римляни, костният бульон при французите, японските гъби, отлежалото сирене, пармезанът, месата, соевият сос, дори и майчината кърма. Добавянето на още и още елементи към обикновения доматен сос (който е умами сам по-себе си) увеличава още повече неговите размери и усещанията, които ви доставя.

Зад умами се крие глутаматът – аминокиселина, съставна част на протеините. Това вещество е отговорно нещо да ни е тооолкова вкусно.

Не след дълго химичната формула на умамито е разбита и е създаден натриевият глутамат. Той е известен днес в цялата хранително-вкусова индустрия и се добавя в огромни количества към храната. “Кулинарен кокаин” е може би едно от най-точните му наименования, защото води до огромно усилване на апетита, пристрастяване към храната (сещате ли как просто не можете да спрете да ядете чипс, докато не свърши?) и в големи количества е вреден за организма ни.

Всички вериги за бързо хранене и най-вече вредните храни са с изключително много добавен изкуствен натриев глутамат.

Така че, ви предлагаме да замените желираните бонбони, с чиния спагети а ла болонезе обилно поръсени с пармезан… и Bon Appétit!

Лайфстайл

[the_ad id="55508"]

Свързани
Публикации