Деца-откриватели организират научна конференция

С разширен обхват, за четвърта поредна година, стартира „Забавно лято, грижовна есен”. „Аз чета“ и трима детски писатели отново се включват в инициативата.

За четвърта поредна година в четири български региона, 14 общини, 23 градове и села ще се проведе поредното издание на програмата „Забавно лято, грижовна есен“. Тя е част от инициативите на най-голямата международна тютюнопроизводителна компания  за подпомагане на местни общности  в тютюнопроизводителните региони. У нас това са Благоевград, Кърджали, Силистра и Хасково.

За втора поредна година „Аз чета“ ще се включи в инициативата „Забавно лято, грижовна есен“ организирана от Фондация BCause и „Филип Морис България” в партньорство с Народно читалище “Бъдеще сега” и Фондация “Направи добро – Александровска”. Трима съвременни български, детски писатели – Радостина Николова („Приключенията на мотовете“, „Кико без крила“), Нуша Роянова („Джак и Ема“, „Жабчето Жо“) и Цвета Белчева („Тялото говори“) ще гостуват на люобзантелните ученици. Николова гостува в гр. Хаджидимово на 19 юли, а останалите срещи с деца между 1-и и 7-и клас ще бъдат през август.

Програмата се реализира в три части: безплатна лятна образователно-приключенска академия за деца,  безплатни специализирани медицински прегледи и консултации на място за възрастни хора, и „Академия местни предприемачи”, която включва обучения по предприемачество за хора с бизнес идеи и за активни неправителствени организации в същите региони.

Всяка година програмата разширява обхвата си, като се включват все повече участници и се добавят нови модули.  През 2017 г. повече от 650 деца откриха силните си страни и натрупаха нови знания, близо 2000 възрастни хора получиха безплатна здравна грижа, над 100 човека придобиха нови предприемачески умения, а 3 старт-ъпа получиха финансиране, за да започнат собствен бизнес.

cof

Тази година в безплатната образователно-приключенската академия „Забавно лято“, през юли и август ще бъдат включени над 650 ученици на възраст от 7 до 14 години в 20 населени места. Целта е децата от Сатовча, Вълкосел,  Кочан, Слащен, Абланица, Хаджидимово, Крумовград, Странджево, Бенковски, Чакаларово, Дулово, Окорш, Правда, Черник, Искра, Цар Самуил, Нова Черна, Тутракан, Силен и Караманци да подобрят способностите и мотивацията си за учене и да придобият ценни умения и познания за личностно развитие,  работа в екип, наблюдателност, природни науки чрез различни видове образователно-игрови модели, адаптирани за съответната възрастова група. В с. Искра, община Ситово вече 23 деца между 1-ви и 4-ти клас организираха научна конференция по примера на конференциите TED Talks. Разделени на отбори, те представиха географските чудеса от цял свят пред инструктори, учители и родители.

Exif_JPEG_420

В „Академия за местни предприемачи”, като продължение  на обученията по предприемачество от миналогодишния формат , тази година фондация BCause ще подкрепи стартиращи предприемачи от областите Благоевград, Кърджали, Силистра и Хасково със специална програма. Акселераторът на Центъра за предприемачество и обучения „Ринкър” към фондация BCause ще проведе практически насочени занимания и консултации за стартиращите предприемачи, а Филип Морис България ще осигури допълнителен награден фонд от 24 000 лева за бизнес проектите, които ще се осъществяват в тези региони.    Устойчиво развилите се бизнес-модели, подкрепени в миналогодишното издание на програмата ще бъдат вдъхновение за новите кандидат-участници в „Академия местни предприемачи”.

В партньорство с фондация “Направи добро – Александровска” към Александровска болница през октомври и ноември ще се осъществят над 2000 безплатни специализирани медицински прегледи на място за възрастните хора в общините Сатовча, Хаджидимово, Крумовград, Кирково, Тутракан, Ситово, Дулово, Стамболово, Харманли и Минерални бани.

Отличия на програмата:

  • Годишни награди за отговорен бизнес на Българския форум на бизнес лидерите, 2016 г.
  • „Най-добра дарителска програма на малко и средно предприятие“ за 2017 г. – награда на Български дарителски форум.
  • Трето място в категорията “Най-добра социална политика на малко и средно предприятие” – Годишни награди за отговорен бизнес на Българския форум на бизнес лидерите, 2017 г.
  • Програмата „Забавно лято, грижовна есен”, осъществявана с финансовото съдействие на „Филип Морис България“ ЕООД, е включена в първия учебник по „Корпоративна устойчивост и отговорност“ с автор д-р Марина Стефанова.
  • През 2018 г. Филип Морис България получи награда от Центъра за приобщаващо образование за компания, даряваща крила на българското образование чрез програмата „Забавно лято, грижовна есен“.

 

Александра Томова
Александра Томова
Александра Томова e главен редактор на сайта codefashion.bg. Тя е с бакалавърска степен Испанска филология и магистър Журналистика и медии. Нейната страст са модата, литературата, новите технологии. Работи като редактор и сценарист на предванията в ефира на Code Fashion TV. Занимава се още и с видео монтаж и постпродукция на телевизионно съдържание.

Новини

[the_ad id="55508"]

Свързани
Публикации