TREND OF THE WEEK: Деним върху деним

На 26 февруари се навършват 192 години от рождението на създателя на най- удобната дреха във всеки гардероб. И през 2021 да се напластиш отгоре до долу в деним е повече от актуално.
Как и кога се появяват дънките?

 

Италианци, французи и американци си приписват създаването на дънките. Дънки като име за панталони идва от град Генуа в Италия, мястото, където е произведена памучната бродерия, наречена джин (но не за пиене) или  по-скоро джийн. По- късно от Генуа се изнасят дънките за цяла Европа. Тъкачи от френския град Ниме се опитват да копират плата с име “джин”, но не успяват. Те наричат този плат деним, буквално “de Nimes” или в наш превод идва “от Nimes”. Истинският им откривател обаче всъщност е германец.
През 1851 г. 18 годишният Леви Щраус пристига в Ню Йорк, където брат му има семеен бизнес. Две години по- късно Леви Щраус отива в Сан Франциско, на Западния бряг, за да открие нов клон на бизнеса – къщата за търговия на Levi Strauss & Co. Пристигането му съвпада със златната треска в Калифорния през 1848 г. Подивелите миньори имат нужда от здрави дрехи, които да издържат на тежките условия на труд. Един от шивачите, който се опитва да създаде дрехи, които да съпровождат миньорите в търсенето на злато, бил Джейкъб Дейвис, който купува плата за дрехите от магазина на Levi Strauss & Co . Единственият проблем, който имал е, че панталоните са разкъсват около джобове. Решава го като подсилва ъглите на джобовете с метални пластини и с това ги укрепва. След това Джейкъб Дейвис иска да патентова идеята си наречена дънки, но не разполага с достатъчно пари, за да подаде нужните документи. Поради това предлага на Леви Щраус през 1872 г. двамата да патентоват идеята. Леви приема и на 20 май 1873 г. двамата мъже получават патент от Патентното ведомство на САЩ. След това Леви наема Джейкъб Дейвис, за да контролира производството в завода си – Levi Strauss & Co. Denim.
 С годините дънките се утвърждават като любима дреха на всички класи в обществото. През 50-те дънките са символ на младежкото въстание. Основен виновник за това е сексапилният Джеймс Дийн, който ги популяризира във филма “Rebel without a Cause”. Поради революционното им значение  те стават забранени в училищата, театрите и ресторантите.
За наше щастие, през 60-те и 70-те години дънките се приемат отново като част от модата. През 80-те дънковите модели на Calvin Klein се превръщат в носители на небрежен провокативен стил. Още през 1978 г. брандът успява да продаде над 200,000 чифта дънки само през първата им седмица на пазара, а Келвин Клайн се превръща в пионер.
През 2021 дънките от 70-те и 80-те отново са на мода. Може да се каже, че тенденциите, по които нашите майки и бащи са си падали, се завръщат. Дори царицата на дънките стил “солета” или “цигара” – Бела Хадид сега се отдаде на познатата от миналото техника пачуърк (При него се зашиват отделни цветни парчета по определен начин), техниката, на която впрочем за 2021 залагат и в DIOR, както и на дънки с различни по цвят крачоли.
Много актуални са и дънките тип чарлстоун, както и тези с прави широки крачоли, които все повече побеждават скини джинсите, характерни за стрийт стайла.  А най-модерно е да се облечеш отгоре до долу в монохромна деним визия. Времето навън е чудесно, така че виж тук няколко идеи за топ деним визия за уикенда.
 Елица Стойчева
Getty Images

Елица Стойчева е завършила бакалавър Международни отношения, а след това тристранна магистратура Медии и комуникации в DFH, Deutschland и Université Nice-Sophia-Antipolis, Nice, France. Тя пише за различни сайтове и списания. Нейната страст са телевизията, рекламата, fashion събитията, биографичните мемоари, хубавите музеи и пътуванията. Освен като журналист, Елица работи и като дигитален маркетолог за едни от най- големите български брандове. Като лице на модната телевизия Code Fashion не спира да ни информира кой е властващият тренд всяка седмица в нейната авторска рубрика Trend of the week.