TREND OF THE WEEK: Отвори си сините очи

Ще започна тaзседмичния тренд с препратка към един много лишен от остроумие виц, но няма как да не ви подсетя какво казал Бай Ганьо на синьото око.  Е досещате се, но днес аз няма да ви посинявам очите, а ще ги изпълня с морско синьо и прозрение, защото ще си говорим за пътя на синьото око, легендите, мистиката и разбира се, как да го носите модерно този сезон, защото дори и на българския пазар има бранд, който предлага прекрасни разновидности, вплели този амулет.

Този сезон и предричам тази година, турското синьо ще е повече от актуално във всяка една разновидност на гардероба ни – от връхните облекла, през роклите, та дори и офис костюмите. При мен персонално всичко започна от една брошка, премина в любов към риза и се затвърди като топ тренд от корицата и водещата сесия в немския Vogue за месец март.

Изцяло далеч от суеверията, се втурнах по следите на синьото око. За да вникнем в значението и произхода на символа, трябва ясно да разграничим Злото Око, което е самото проклятие, и амулета, който служи за щит срещу него. Притежателите на синьо око най-често носят символа под формата на бижу. Амулетът синьо око е навсякъде около нас и като аксесоар за дома, офиса или колата. Най – много ме впечатли фактът, че основната идея на този символ е, че той отразява злите намерения, и като дезинфектант ги изсмуква като ги връща към човека, от когото идват.

Сините мъниста са основен елемент от образа на Окото и до ден днешен.

Колкото и да съм далеч от суеверия като преследвач на трендове тези сини мъниста, съдържащи концентрични кръгове в бял и син цвят, нямаше как да не ме запленят. Много световни дизайнери също са се вдъхновявали от тях през годините. В мартенския VOGUE залагат на бижута от месинг и метал със синьото око.

Но къде е синьото око на българския пазар? Успях да разбера от прекрасната Зорница Баева от ZOE BY ZORNITSA. Ето какво си говорихме с нея.

Много хора вярват, че окото на бога Озирис има защитни сили, а оттук произлиза и цялостната идея за недоброжелателно Око Назар Бонджук. Как се зароди страстта ти към тази тенденция  кой беше първият продукт със синьо око?

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zoë (@zoe_by_zornitsa)

Изучавала съм доста история на изкуството, което във времето изгради някакви натрупвания, които силно повлияха на нещата, които правя или по-точно на бродериите върху дрехите. Окото като елемент, смело мога да кажа, че е вдъхновение от Пикасо, в чието творчество присъства под всякакви форми. Първият такъв елемент беше върху плюшени костюми.

Вярваш ли в суеверията и може ли “Синьото око” да ни предпази от тях?

Честно казано съм доста религиозна, вярвам в Бог и смятам, че той е единственото, което ни пази и помага, но уважавам правото на всеки да вярва в това, което го кара да се чувства добре.

Накъде се насочва според теб “окото на модата” през 2021?

Светът, като цяло е доста различен, та това се отразява пряко и върху модата. Тенденциите, които се оформят са дигитализацията, която е важно да бъде на едно добро ниво, за да се справи всеки бранд с предизвикателствата пред, които сме изправени в последната година. Също така пазарът е доста пренаситен и е важно преживяването на клиентите да бъде много персонално и специално. Публиката все повече търси в брандовете самоличност и там нашата роля е да изградим една приятелска и донякъде емоционална връзка с клиентите. 

Друга сериозно оформяща се тенденция, която се забелязва е устойчивият дизайн и отговорността на всеки дизайнер да избира, неща които не вредят на околната среда, да подпомагат шивашките предприятия, с които работят към преход, който е скъп и бавен процес, но зависи изцяло от нашите избори.

 ** Потопи се в света на Зорница на www.zornitsabaeva.com

 

Всъщност думата Назар означава „зрение“, а самият символ “назар бонджук” произлиза от малко село в Турция, откъдето се разпространява из цял свят. Твърди се, че Окото Назар датира от около 3000 г. пр. Хр. и повечето сведения го свързват с древен Египет. Хората смятали, че окото на бога Озирис има защитни сили, а оттам произлиза поверието за доброжелателното Око Назар. Интересен факт е, че основният цвят, в който Назар е срещан още в древен Египет е синият. Има сведения, че това се дължи на високите нива на оксиди в египетската кал, която придавала този цвят при процеса на остъкляване. А тази пролет синьото е навсякъде около нас в аксесоари и дрехи.

E накъдето и да поеме модата, отворете си очите (дори и да не са сини) за  красивото и вдъхновяващото, защото това е най-силният амулет, който ни пази дори от собствената ни лошотия.

Елица Стойчева

Снимки: Getty  

 

 

 

 

 

 

 

 

Мода

Свързани Публикации