Всички сме чували за широкопопулярните протеинови диети. Възможно ли е високата консумация на белтъчини да крие опасност?
Всеки от нас е чувал лоши неща за мазните и въглехидратни храни и често ги излючва от дневното си меню.
Все по-често се набляга изключително на протеинови храни: месо, риба, яйца, мляко, ядки и протеинови добавки. Ползите за организма, извлечени от богатите на протеин храни са онези, извършващи някои от най-важните функции в човешкото тяло – изграждат мускулите, косата, кожата и ноктите. В структурата на протеините се включват ензими, хормони, хемоглобин, антитела и др.
Белтъците като вещества в организма ни трябва да бъдат използвани като енергия (преработени), съхранени или елиминирани от тялото. Ако се приема повече протеин, отколкото може да бъде усвоен от тялото, излишното количество се трансформира и складира като гориво за организма. Едновременно с това се задейства процес по произвеждане на токсини и азот-съдържащи отпадни ко-продукти, които се елиминират чрез бъбреците.
В такива случаи се забелязва повишено количество на азот в кръвта. Излишният азот повлиява на работния капацитет на мускулите, водейки до произвеждането на азотния продукт кинотоксин, отговорен за умората в мускулите. Частично или непълно разградените протеини не могат да бъдат асимилирани и токсичните остатъчни продукти се абсорбират в кръвта.
Протеиновото отравяне е реално и потенциално опасно, дори фатално в някои крайни случаи. Добрата новина е, че е лечимо и лесно може да се предотврати.
Появява се при прием на големи количества животински протеини и недостиг на въглехидрати и мазнини в дневното меню. Медицинският термин, описващ това състояние, е протеиноза или хиперпротеинемия.
При завишен прием на животински белтъци кръвта се подкиселява от ко-продуктите на белтъчния метаболизъм. От друга страна, липсата на мазнини възпрепятства обработването на белтъците от черния дроб и бъбреците, което води до протеинов излишък.
Това белтъчно пренасищане може да бъде причинител на неприятни симптоми: парене и пресъхване на устните, устата и гърлото, кожни и назални симптоми, както и някои други симптоми на непоносимост към храни, наподобяващи алергия.
При протеинозата или острото протеиново отравяне се наблюдават генерализирани болки. Насищането на клетките с киселинни продукти поради излишен белтъчен прием може да доведе дори до ацидоза, кома и смърт.
При най-екстремните случаи се наблюдава нарастване на съществуващи тумори, органна недостатъчност, мускулна дистрофия и смърт; но шансовете за настъпване на едно от тези екстремни усложнения все пак са малки. Това състояние лесно се предотвратява и лекува.
Екстремно голямо съотношение на протеини към въглехидрати + мазнини е трудно да се достигне. Нужно е да се приемат 7 пъти по-голямо количество белтъци, отколкото комбинацията от въглехидрати и мазнини.
Все пак, ако се стигне до протеиново отравяне, е достатъчно да се добавят повече мазнини и въглехидрати в храната, за да се постигне връщане към нормата за няколко дни или седмици.
Протеините не са лошо нещо — лоша е едностранната и еднообразна диета. Диетите трябва да съдържат и трите основни компонента: белтъци, мазнини и въглехидрати. Балансът в хранителния режим е от съществено значение, за правилното функциониране на всички процеси в организма ни.
Източник: bb-team.org