6 начина да се справим като родители в дигиталната ера

Да си родител и да носиш отговорност за човека, в когото ще се превърне твоето дете, е една от най-трудните задачи. Особено, когато времето и вниманието на малчуганите е окупирано от смартфони, компютри и телевизия.

Никога не е било и никога няма да бъде лесно да отгледаш едно дете. Но нещата се усложняват дори повече във времена, когато технологиите са превзели ежедневието ни. Затова сме подготвили и шест съвета за всички родители от дигиталната ера.

Качествено време със семейството

Едно от нещата, на които вредят новите технологии е комуникацията. Вече си пишем, вместо да звъним, пращаме снимки, вместо да се видим, смеем се чрез емотикони, а не с глас. Затова е важно да се уверите, че децата ви няма да израснат без способността да показват и съпреживяват истински чувства и емоции.

Перфектен начин да го направите е да си отделяте време за разговори и съвместни занимания, далеч от всякакви устройства. Няколко дена на село, малко риболов, разходки в парка, разказване на истории, отборно приготвяне на вечерята или пък „Не се сърди човече“ – качественото време е също толкова лесно, колкото и важно.

Нужната доза спорт

Танци, футбол, карате, тенис – можете да сгрешите само ако изберете детето да не спортува изобщо.

Спортът е полезен за здравето, спомага за по-добра координация, както и за правилното развитие на мускулатурата. Освен това, той учи децата на дисциплина, постоянство и полагане на усилия. И тъй като най-често включват контакти с други хора, този тип физически дейности подобряват и умението за поддържане на социални контакти.

Подтиквайки детето да спортува, вие му давате шанс не само да изразходи обилното си количество енергия, но и да открие своите таланти и влечения.

Образователни занимания

Най-важното в живота е наличието на баланс. Затова и за правилното развитие на едно дете е препоръчително физическото натоварване да се балансира с умствена дейност.

Разходки из музеи, пътуване до нови места, изучаване на чужд език, образователни игри или просто качествена комуникация, със сигурност биха насърчили детето да бъде любознателно. Нека малчуганите изградят навик да мислят, да използват логика, да тренират паметта си и своята креативност.

Препоръчително е, това да се практикува от ранна възраст, но дори когато децата започнат да ходят на училище, е хубаво да се насърчава образователната дейност и отвъд рамките на учебната програма. Нека детето разбере, че четенето на книга, например, не е наказание, а удоволствие.

Ограничаване достъпа до електронни устройства

Малко спокойствие си е изкушение, на което е трудно да не се поддадеш като родител. А когато връчим телефон, таблет или дистанционно на едно дете, получаваме именно това. Както всяко нещо, обаче, и това трябва да е в границите на полезното.

Детето на 21-ви век не бива да изостава в знанията и уменията в сферата на технологиите, но трябва да получава и нужната доза занимания, които да развиват неговото въображение.

Преди технологиите да превземат нашия живот, детството се изчерпваше в неуморна игра с другите деца, било то на село, или пред блока… Стражари и апаши, народна топка, кралю-порталю, сляпа баба – със сигурност сте ги играли. Но много деца в днешно време не могат да се похвалят със същото.

Това ни води и към следващия съвет.

Дейности далеч от екраните

Въображението и креативността започват да се развиват още в ранна възраст и са от значение през целия живот на човека. Но, за съжаление, няма как едно дете да има богата фантазия, ако прекарва повечето от времето си пред екран. На малчуганите им е нужно да са навън, да карат колело, да скачат на въже, да рисуват, да играят с други деца, да си представят други светове, да творят и да създават. Никой не иска да порасне и любимият му спомен като дете да е, когато за пръв път сам изтегли приложение на телефона на мама. Кални дрехи, ожулени колена, пръчка вместо меч – това е истинското детство.

Родители за пример

Не може да очакваме едно дете да ни повярва, че книгите са страхотно нещо, ако вместо да ни види да четем, ние прекарваме свободното време изцяло пред телевизора. Нито ще осъзнае, колко са полезни зеленчуците, докато ни гледа как ядем шоколад. Затова и може би най-важното нещо за един родител, е да бъде добър пример. Все пак се възпитава се с пример, а не с думи.

За повече идеи и съвети, можете да разгледате материала на Bright Side за 12-те принципа при отглеждането на деца, вдъхновени от кралското семейство.

Лайфстайл

[the_ad id="55508"]

Свързани
Публикации