Китайско-българска модна изложба
Китайско-българска модна изложба

На 24 октомври успешно се проведе изложбата за културен обмен на традициони облекла между Китай и България и се откри Работилница за мода и технологии на облеклото Хунбан

Тази изложба за културен обмен на традиционна китайски и български облекла беше организирана от Китайския културен център в София, Професионална академия по текстил и облекло Нинбо в провинция Джъдзян и Китайско-българската асоциация за обмен в културата и туризма. На събието присъстваха правителствена делегация от Общинското народно събрание на град Нинбо, Хонг Хай, директор на Китайския културен център в София, представители на Китайското посолство, проф. Яна Костадинова, директор на департамент “Моден дизайн” на Националната художествена академия, проф. Любомир Стойков, проф. Майа Богданова, проф. Мариела Гемишева, дизайнерът Генадий Береснев, дизайнерът Жени Живкова и други представители от културните, образователни, търговски, модни и медийни сфери на Китай и България.

Китайско-българска модна изложба

Официално Работилницата за мода и технологии на облеклото Хунбан беше открита съвместно с дизанейра на марка Flower Street за елегатни дамски облекла, Генадий Береснев. Работилницата за мода Хунбан е китайско-българска платформа за културен обмен на традиционно китайско и българско облекло, създадена съвместно от китайската Професионален Академия по текстил и облекло (провинция Джъдзян) и Китайско-българската асоциация за обмен по култура и туризъм. Тя има за цел да комуникира с Китай чрез изложби на облекло, преподаване на технология на облеклото, академичен обмен и разработване на проекти. Сътрудничеството и други дейности укрепват обмена в културата на облеклото между двете страни, задълбочават взаимното разбирателство и насърчават връзката между хората.

Китайско-българска модна изложба

В първата част на ревюто българската модна дизайнерка Светлана Димитрова представи най-новата си серия „България-етно“. Дизайнерката, която тази година навършва 70 годишен юбилей, а марката Ариес Уникат навърша 35 години, използва различни традиционни български носии, за да покаже културните особености на различните етнически региони. Светлана Димитрова е носител на множество награди, Ариес Уникат е носител на едноименната награда за цялостен принос в българската мода – Златна игла.

Китайско-българска модна изложба

Моделите на ревюто са на BG MODELS, голяма част от тях са победителки и финалистки на световни конкурси за красота, провеждани в Китай и град Нинбо. А конкурсът Miss Model of the World е този, на който те всички са участвали.

На дефилето и китайските традиционни облекла направиха своя дебют. Ципао е един от най-отличителните и елегантни представители на традиционното китайско облекло.То е известно като квинтесенцията на Китай и националното женско облекло и е привлякло вниманието и любовта на международната модна индустрия. Ханфу представлява същността и темперамента на традиционната китайска култура. Тя обхваща хиляди години и носи богати исторически и културни конотации. Също така е въплъщение на китайската цивилизация, етикет и морал. Гостите се насладиха на разнообразие от стилове се потопиха в красотата на традиционното китайско облекло.

Освен това студенти от катедра „Моден дизайн“ на НХА също показаха свои творби в ревюто, изразявайки своя ентусиазъм от наследството и новаторството на китайско-българската култура на облеклото.

По време на дефилето публиката се наслади и на музикални произведения на китайски изпълнители, студенти в Националната музикална академия.

Успешното провеждане на тази изложба за културен обмен на традиционни китайско-български облекла допълнително задълбочи културния обмен в областта на облеклото и модата между Китай и България, отрази интеграцията на китайско-българската модна традиция и иновации, изгради платформа за показване на млади дизайнери от Китай и България и популяризира обучението под форма на обмен.

Събития

Свързани
Публикации