Как умът влияе на тялото

Умът е толкова мощна машина, че може да окаже влияние върху физическото състояние.
Могат ли мислите да се превръщат в болести?  Как умът влияе на тялото?

През последните години са написани много материали за връзката между ума и тялото, установявайки, че те са много по-тясно свързани, отколкото сме си представяли.

Всеки е бил болен в един или друг момент в живота си и тогава има чувството, че физическото заболяване отговаря на умственото състояние на възпрепятстване или безпомощност.

От друга страна, последните изследвания показват, че психическото благополучие е свързано с по-добро физическо състояние – както действителното телесно здраве, така и възприятието, което имате за него.

По подобен начин обаче, ако умът не е спокоен, ставате по-предразположени към заболявания. С други думи, страдането от психични заболявания като депресия и тревожност може да доведе до появата на нежелани физически симптоми.

Нека не забравяме, че зад всяка мисъл и идея съществува химическа връзка с биологичната система. Една основна област на проучване за това е хипоталамусът, който играе много важна роля в регулирането на хормоните.

Този малък и интересен елемент от мозъка е изключително отзивчив към мислите, независимо дали под формата на спомени, тълкуване на настоящите стимули или в очакване на бъдещи събития.

Всички минаваме през етапи в живота, които не са особено щастливи или мотивиращи.
В действителност, дори ако никога не сте имали клинична депресия, някои от нещата, които усещате в тези моменти, могат да бъдат подобни на тези, изпитвани от хората, които страдат от това заболяване, макар и може би не толкова интензивно или продължително.

В такива моменти можете да започнете да пренебрегвате някои аспекти на външния вид или личната грижа. Едно от първите неща, които обикновено биват засегнати, е хранителният режим.

Можете да се откажете от храни, които не ви харесват чак толкова, но пък обикновено са най-здравословните варианти, и вместо тях да посегнете към храни, които доставят повече удоволствие.

Защо се случва това? Това е въпрос на баланс. Чрез храната, която приемате, търсите удоволствието, което сте загубили в други аспекти на живота си.

Това е вреден навик, който ще накара хипоталамуса да създаде усещане за благополучието, което сте загубили по някакъв начин. Поведенческият модел, който сте избрали, за да избегнете негативните емоции, се превръща в обратен ефект за здравето на тялото.

Но тази загуба на баланс не е единствената причина, поради която хората започват да пренебрегват диетата. Друг важен аспект е да се вземе под внимание тъгата и липсата на мотивация, които обикновено се появяват заедно с депресията.

Информация: zdraveikrasota.bg

Александра Томова e главен редактор на сайта codefashion.bg. Тя е с бакалавърска степен Испанска филология и магистър Журналистика и медии. Нейната страст са модата, литературата, новите технологии. Работи като редактор и сценарист на предванията в ефира на Code Fashion TV. Занимава се още и с видео монтаж и постпродукция на телевизионно съдържание.