Еволюция на супермодела
През 90-те години на миналия век терминът „супермодел“ придоби огромна културна значимост и се превърна в олицетворение на идеала за женска красота

 

Модните диктаторки бяха навсякъде около нас – билбордове, корици на списания, модни реклами, музикални клипове, предавания.  Те създадоха един изцяло нов свят. Но и доказаха, че не просто красотата ги издигна, създаде имената им и ги качи на небослклона. Индивидуалността, излъчването  и магнетизмът им го направиха. Моделите от 90-те ни показаха, че не са просто красива празна обвивка.

Богините на красотата не бяха просто телата под дрехите и красивите лица от кориците на списанията. Те бяха музите, които превръщаха фотографиите им в шедьоври на изкуството и караха земята под краката им да танцува.  Те бяха чувствени, истински и неподправени. Всяка роля и превъплъщение им прилягаше, защото влагаха късче от душата си.  Зрителите се любуваха на женствени форми под дизайнерските дрехи и харизматично поведение на подиума.

Красавиците от 90-те имаха специална връзка с фотографите и дизайнерите. Отношение към дрехите, с които дефилират и продуктите, които рекламират. Дългокраките грации издигнаха модната индустрия до нови висоти и се превърнаха в икони за жените и мъжете по цял свят.

Различни, открояващи се и нестандартни. Те имаха характер и индивидуалност.

Нека се върнем назад към златните години на модната индустрия, за да разгледаме някои от най-удивителните нежни създания на планетата и сравним с техните наследници.

Линда Еванджелиста

Известна като „Хамелеона“ на модната индустрия Линда Еванджелиста сменя визията си спрямо модните тенденции на всеки шест месеца. Едва ли съществува прическа, цвят или стил, който тя не е изпробвала върху себе си.

В документалния филм Models: The Film (1991), режисиран от Питър Линдберг, кралицата на метаморфозите  казва: „Моята същност не се променя. Аз съм една и съща всеки ден. Насаме. У дома. Единственото, което мога да променям е начина, по който изглеждам. Да се променяш не е трудно. Дори е забавно.  Затова не гледам на външния си вид прекалено сериозно. Това, че променяш визията си, не означава, че променяш същността си. Душата си. Поласкана съм да бъда наричана муза. За мен е чест да вдъхновявам толкова талантливи и надарени хора. Върша работата си с удоволствие, но и с голяма отговорност. С всеки фотограф се старая да показвам това, от което той има нужда.. Ако всичко се свеждаше до външния ми вид и това да бъда една и съща, нямаше да има смисъл да снимам с различни фотографи. “

През тийнейджърските си години Линда работи като модел. Тя печели конкурса „Мис Тийн Ниагара“ в родния си град Сент-Катаринс, Онтарио и през 1984 г. се мести в Ню Йорк. Кариерата й постепенно започва да се развива. Най-голям тласък й дава фотографът Питър Линберг, чийто съвет да подстриже косата си и направи къса прическа, тя следва.  Промяната я превръща в модна сензация. Линда Еванджелиста става едно от най-известните лица на 90-те години. Муза на светила като Карл Лагерфелд, Стивън Мейсел и Джани Версаче, с над 700 корици на списания. През 2005 е избрана от Women‘s World Awards за Световна модна икона. На 50 годишна възраст тя продължава да бъде модел на дизайнери като Dolce&Gabbana и Moschino.

Наоми Кембъл

Кариерата на „Черната перла“ започва на 15 годишна възраст. Тя е забелязана, докато изучава балет в Italia Conti Academy of Theatre Arts в Лондон. Изразените й скули, извисеното й атлетичното тяло и големите й омайващи очи с форма на бадем били несравними. През 1986 г. за първи път се появява на корицата на списание Elle, а по-късно се превръща в първия чернокож модел украсявал корицата на френското издание на Vogue. Кембъл се превръща в една от шестте най-успешни супермодели на всички времена. През 1991 г. е обявена от списание People за една от 50-те най-красиви жени на света.

Синди Крауфорд

За ослепителната американта Карл Лагерфелд казва, че е превъплъщение на най- красивите черти на лицето и женствени извивки на тялото.  Крауфорд започва кариерата си в началото на 80-те години. Бенката над устната й (която като дете е мразела), се превръща в нейна запазена марка. Краси кориците на списания  като Vogue, Harper’s Bazaar, Cosmopolitan, People, Elle. Успешната й кариера като модел я отвежда в телевизията и киното. Топ моделът приема ролята водещ по МТВ. Снима се във видеоклип към песента Freedom на Джордж Майкъл заедно с Линда Еванджелиста, Наоми Кембъл и Кристи Търлингтън. Голямо стъпало в кариерата й е рекламната кампания на Pepsi за Суперкупата. Първият филм, който заснема е Fair game. По-късно сексапилните й извивки блестят и от корицата на списание Playboy, където се набляга на нейната естествена красота и пропорции. Успехите на топмодела са безбройни. Тя се превръща в еталон за женска красота.

Днес по стъпките й достойно върви талантливата й дъщеря Кая Гербер.  Приликата между двете е поразителна.

Едва навършила 16 години,  младата наследница дебютира на седмицата на модата в Ню Йорк и вече има зад гърба си корица на списанието Teen Vogue. Екипът на Code fashion ще следи с удоволствие следващите й изяви.

Кристи Търлингтън

Със своите плътни устни, срамежлива усмивка и перфектно симетрично лице, Кристи e отредена да бъде звезда. За първи път е забелязана съвсем случайно от фотограф в Маями, докато красивата американка е едва 14 годишна. Тя получава покана от модна агенция и прави първите си стъпки по пътя на шеметната си кариера. За невероятно кратко време Търлингтън се превръща в една от най-известните грации в индустрията. Тя подписва договор с Maybelline и, по данни на американските издания, моделът отчита 800,000 долара за 12 дни съвместна работа с козметичния гигант. Следват множество кампании за Calvin Klein, Chanel, Louis Vuitton, Prada и други. Музеят на изкуството „Метрополитън“ я обяви за „Лицето на 20-ти век“.

Тайра Банкс

Много преди по телевизията да се появи America‘s Next Top Model, Тайра Банкс беше първият американо-африкански модел и един от най-успешните топ модели на страната.. Големите й изразителни очи, плътни устни и пищни женски извивки я превърнаха в любимка на милиони. Близо десетилетие екзотичната красавица беше и един от ангелите на Victoria‘s Secret.

Клаудия Шифър

Със своята дълга руса коса, сини очи и издължена силна фигура, немският супермодел остава в историята като едно от най-предпочитаните лица за висша и комерсиална мода. Началото на кариерата й започва през 80-те години в Париж. Муза на Карл Лагерфелд, тя става лице на Chanel и дефилира за много други големи имена в модната индустрия като Valentino, Dolce & Gabbana и Versace. През 1996 г. представя бельо на Victora’s Secret изработено от 100 каратови диаманти на стойност 1 млн долара. Блести на кориците на над 500 издания и продължава да участва в кампании на Chanel, YSL, Dolce&Gabbana и други.

Кейт Мос

Отличаваща се с външния си вид от предходно изброените богини, Кейт Мос полага основите на ново поколение модели.

14-годишното, твърде слабо, не много високо момиче с изразителни черти на лицето е забелязано случайно на летище Кенеди в Ню Йорк от основателката на модна агенция Storm – Сара Дюкас.

Потенциалът на крехкото създание си проличава още след първата й фотосесия. От Кройдън тя се мести в Лондон и заживява с фотографа Марио Соренти. Първия си договор подписва през 1992 г. с Calvin Klein. Шеметният старт на кариерата й и животът на бързи обороти  обаче я тласкат към употребата на алкохол, наркотици и неспирни партита. Твърде слабата й фигура, далеч от представата за пищност, каквито са повечето топ модели от 80-те и 90-те години, популяризира т.нар. „кокаинов шик“ сред моделите.

По същото това време тя среща и младия актьор Джони Деп. Между двамата пламва любов. Ексцентричната двойка, която споделя влечението си към партита, е любим обект на папараците, които увековечават връзката им.

Независимо от слабостта си към наркотиците Кейт се превръща в едно от най-търсените и препочитани лица в бранша. Снима се на кориците на най-известните и уважавани списания в света на модата. През 90-те става модел за марки като Christian Dior, Versage, Dolce&Gabbana, Jean Paul Gaultier, YSL и много други.

Днес, за модел, доближаващ се до примера за нетипична красота, какъвто е Кейт Мос се смята Кара Делевин. Британската красавица с иконични вежди и ексцентричен стил е любимка на Карл Лагерфелд и съвременна муза на голяма част от световноизвестните дизайнери.

След ерата на анорексичните модели, която дълго време властваше и донякъде продължава да властва в света на модата, се появи нов тип тенденция сред кралиците на красотата, а именно Plus size модата.

Пищната красавица, която въведе това ново понятие се казва Ашли Греъм и изглежда зашеметяващо. Тя изгря на корицата на Sports Illustrated, където преди нея са се снимали модни икони като Тайра Банкс, Хаиди Клум и др. Навлизайки в света на модата и превръщайки се в топ модел, Ашли разруши всички представи и стереотипи в модната индустрия. За нея това e кауза, с която иска да помогне на plus size жените по цял свят да заобичат телата си. Тя смята, че всяка една жена трябва да се гордее с формите и извивките си. Твърдо против е, налаганите дълги години стандарти за нереално слаба визия на моделите. Открито критикува дизайнерите, които правят дрехи само за слабите дами, карайки по-пищните да се чувстват недостатъчно добри.

Освен топ модел и активист, Ашли е посланик на Body positive движението и основател на ALDA – група plus size модели, които се борят за равни стандарти на по-пищните модели в модната индустрия.

“Никога не съм се вписвала в шаблоните. Винаги ми казваха “НЕ, НЕ, НЕ” – на всички мои надежди и мечти. Но аз никога не ги забравих. Никога няма да се оставя да бъда повалена, вие също не бива. В крайна сметка можете да правите това, което искате. Не оставяйте тялото ви да ви дърпа назад.”

Красотата не е в правилните черти, перфектните пропорции и количеството. Тя е в малките несъвършенства. В чаровните и отличителни белези, които ни правят уникални. Красотата идва отвътре. Затова и всяка една от тези невероятни жени остави своя отпечатък в историята.

Връщайки се към началото на статията и богините от 90-те, които продължават да изглеждат дори още по-удивително днес, ще завърша с думите на Синди Крауфорд от документалния филм Models: The film: „На 50 годишна възраст човек получава лицето, което заслужава“ .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мода

Свързани Публикации