
Как емоциите влияят върху кожата ни
Oнова сияние, с което мнозина асоциират състоянието на влюбване, наистина съществува. Тази сияйност се поражда благодарение на добре познатия хормон окситоцин, отговорен за привързаността. Окситоцинът има успокояващ, противовъзпалителен и лечебен ефект, намалява раздразнението на кожата и й придава плътен цвят и блясък.
Тревожност
Чувството на тревожност и безпокойство повишава нивото на кортизол в организма, което причинява възпаление на клетките и потиска имунната система. Това води до разрушаване на колагена в кожата – вещество, отговарящо за гладката и млада кожа. Тя става суха и се появяват бръчки.
Радост
Знаете, онази очарователна руменина, която получаваме на лицето си, когато се почувстваме щастливи. И това се получава, защото при прилива на адреналин хилядите малки капиляри по лицето се разширяват и така кожата става розова, гладка и придобива меко сияние. Това може да се получи и със физически упражнения, под душа с топла вода, секс и всички приятни и вълнуващи моменти.
Тъга
Тъгата и скръбта причиняват свиване на кръвоносните съдове, поради което кожата придобива блед жълтеникав оттенък. А ако поради някаква причина сте решили да си поплачете, не забравяйте, че сълзите предизвикат дехидратация и появата на преждевременни бръчки.
Стрес
Стресът повишава нивото на кортизол в нашия организъм. Разширяват се кръвоносните съдове, появяват се тъмни кръгове под очите. Още един страничен ефект – напрежението на лицевите мускули и тялото, причиняват не само бръчки, но също така и лишават кожата от нужното количество кръв и кислород. В резултат на това тенът става тъмен, а кожата – суха.
източник:dama.bg
Post a comment