За шапките с любов

Британската традиция да се носят шапки на официални събития е грижливо пазена от векове наред. Мнозина дори определят кралица Елизабет II и цялото кралско семейство като най-ревностен защитник на модния аксесоар.

Шапката претърпява мощна еволюция и от обикновено средство за пазене от слънцето е издигната на пиедестал, за да се превърне в мерило за богатство, благосъстояние и обществен статус.

Въпреки че в наши дни дрескодът за публични изяви тотално се е променил, страстта, с която дамите от oстрова носят шапки и ги превръщат в специална декорация и допълнение към облеклото си, е пословична, и е обект на не един анализ и коментар. Безброй са примерите за материали в пресата след значими обществени събития, в които модните специалисти отделят специално внимание на аксесоарите за коса на дамите от висшето общество. Затова няма да сгрешим ако кажем, че шапката отдавна живее свой собствен живот, превърнала се е в специален елемент от модната драматургия на събитията от най-висок клас и е задължителна част от модния гардероб на всяка изискана лейди.

Всъщност британският маниер да се носят шапки датира векове назад във времето. Историята на този аксесоар ни отвежда в епохата на династията на Тюдорите, между 1485 и 1603 година, когато модата е диктувала, че дамите трябва да носят воали, шапки без периферия, а косата трябва да бъде със специална прическа.

Когато говорим за шапки, не може да се отрече, че аристократичното съсловие на Великобритания определя тенденциите и налага правилата за носене на този любим аксесоар. Специалните събития на които присъстват представителите на висшата класа, обикновено се превръщат в истински парад на шапките.

Диктатът на шапките продължава до 50-те години на миналия век – именно дотогава не е било прието дамите да показват публично косата си без този аксесоар. След това нравите и традициите се променят и сега шапките са част от дрескода предимно за официални събития. И тъй като монархията е отговорна за запазването на традициите, дамите от британското кралското семейство са привилегировани с честта да залагат на интересни, често причудливи форми, които да привличат вниманието както на специалистите – анализатори, така и на широката общественост.

Тези шапки с подобна нестандартна форми се наричат „фасинатор“ (fascinator, от англ. fascinate – очаровам. ). Фасинаторите са екстравагантни, често противоречиви и фрапиращи, но със сигурност гарантират едно: че притежателката им няма да остане незабелязана.

 

При откриването на новата сесия на британския парламент през месец юни 2017 година, Елизабет II се появява със синя шапка на цветя, които имат жълт елемент в центъра си. Те напомнят силно на знамето на Европейския съюз, а според експертите това е недвусмислен жест от страна на кралицата, чрез който тя демонстрира отношението си към Брекзит.

Информация и снимки: fashion-lifestyle.bg

Мода

Свързани Публикации